Middle East Technical University

Academic-CV

 

Sık Sorulan Sorular

 

1. "You are not authorized to run this program" hatası alıyorum, ne yapmalıyım?

      Kullanıcı kodunuzu yanlış giriyorsunuz ya da kullanıcı kodunuzla ilgili bir sorun var. academic-cv@metu.edu.tr adresine, kullanıcı kodunuzu ve sicil numaranızı da ekleyerek, aldığınız hata mesajını içeren bir mail atın.

2. "Error in User Code or Password " hatası alıyorum, nedeni nedir?

      Kullanıcı kodu ve şifrenizle bir kez de ORCA'ya girmeyi deneyin. Girebildiniz mi?
      Yanıtınız 'hayır' ise, şifrenizle ilgili bir sorun var. academic-cv@metu.edu.tr adresine, kullanıcı kodunuzu ve sicil numaranızı da ekleyerek, aldığınız hata mesajını içeren bir mail atın.
      Yanıtınız 'evet' ise, programı kullanırken şifrenizi yanlış giriyorsunuz. Kullandığınız klavyenin "CAPS LOCK" tuşunun(harflerin büyük yazılmasını sağlayan tuş) açık kalması, klavyeniz "ingilizce" karaktere göre ayarlıyken, sizin, klavyeyi "türkçe" karakter gibi düşünüp şifrenizi bu şekilde giriyor olmanız(ya da bunun tam tersi bir durum), programlara giriş yapamamanızın nedeni olabilir. Şifrenizi (doğru yazıp yazmadığınızı kontrol etmek amacıyla), bir kez de sayfa üzerindeki "password" dışındaki kutucuklardan bir tanesine girerek görmeyi deneyebilirsiniz.

3. Geçmiş yıllara ait bilgilerimi değiştirmek istiyorum, ama program buna izin vermiyor, ne yapmalıyım?

       Bölüm başkanınıza başvurarak, "completed" durumunuzun "not completed"e çevrilmesini sağlayın.

4. Tüm bilgilerimi girmeden "Completed" düğmesine bastım, ne yapmalıyım?

       Bölüm başkanınıza başvurarak, "completed" durumunuzun "not completed"e çevrilmesini sağlayın.

5. Bölüm başkanıyım, 2000 yılına ait "Completed" durumundaki bilgiyi nasıl "Not Completed" yapacağım?

       Academic-CV sayfalarına bağlanın ve sayfadaki ilgili kutucukları (user code,password,personel id) doldurun ve 'submit'e basın. Karşınıza gelecek olan sayfada "Academic-CV" programlarının isimlerinin yer aldığı tabloyu göreceksiniz. Bu sayfada, 1 numaralı Academic Personel CV Information linkinin üzerine tıklayın. Ekrana yeni bir index sayfası gelecektir. Bu sayfa üzerinde de ilgili kutucukları doldurun.
       Karşınıza, "My CV","Approve" ve "Exit" düğmelerinin bulunduğu bir sayfa gelecektir. 'Approve' düğmesine basın. Bir sonraki sayfada, bölümünüzün öğretim üyelerinin isimlerini göreceksiniz. Üzerinde işlem yapmak istediğiniz öğretim üyesinin karşısındaki düğmeye basın. Karşınıza konu başlıklarının olduğu sayfa gelecektir. Bu sayfanın en altındaki 'Remove Completed' dügmesine basarak bilgileri "Not Completed" yapabilirsiniz.

6. Bölüm başkanıyım, geçmiş yıllara (2000 yılı öncesi) ait "Completed" durumundaki bilgiyi nasıl "Not Completed" yapacağım?

       Academic-CV sayfalarına bağlanın ve sayfadaki ilgili kutucukları (user code,password,personel id) doldurun ve 'submit'e basın. Karşınıza gelecek olan sayfada "Academic-CV" programlarının isimlerinin yer aldığı tabloyu göreceksiniz. Bu sayfada, 1 numaralı Academic Personel CV Information linkinin üzerine tıklayın. Ekrana yeni bir index sayfası gelecektir. Bu sayfa üzerinde de ilgili kutucukları doldurun ve 'submit' e basın.
       Karşınıza, "My CV","Approve" ve "Exit" düğmelerinin bulunduğu bir sayfa gelecektir. ''My CV" düğmesine basın. Konu başlıklarının olduğu sayfa ekranınıza gelecektir. Sayfanın üst kısmındaki 'Activity Year' kutucuğunun içine üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz yılı(örneğin 1999) girin ve sayfanın en altındaki 'Select Program' düğmesine basın. Yeniden "My CV","Approve" ve "Exit" düğmelerinin bulunduğu sayfaya dönmüş durumdasınız. "Approve" düğmesine basın. Bir sonraki sayfada, bölümünüzün öğretim üyelerinin isimlerini göreceksiniz (bu sayfada, bir kişinin 'Approved1' ve/veya 'Approved2' sütunlarında 'APPROVED' yazıyorsa, siz bu kişinin 'Completed' durumunu, ancak dekan tarafından onay kaldırıldıktan sonra 'Not Completed' yapabilirsiniz). Üzerinde işlem yapmak istediğiniz öğretim üyesinin karşısındaki düğmeye basın. Karşınıza konu başlıklarının olduğu sayfa gelecektir. Bu sayfanın en altındaki 'Remove Completed' dügmesine basarak bilgileri "Not Completed" yapabilirsiniz.

7. Sayfanın altında 'Remove Completed' düğmesi yok. 'Completed' durumundaki bilgiyi nasıl "Not Completed" yapacağım?(bölüm başkanları için)

       Sizin yapabileceğiniz birşey yok. Bilgilere dekan tarafından onay verilmiştir ve bu onayın dekan tarafından kaldırılması gerekir.

8. "Exit" düğmesine basarak programdan çıkarsam, girdiğim bilgiler silinir mi?

       Hayır. Bilgilerinizi girerken "insert" tuşuna bastığınız anda, yazdığınız herşey veritabanına aktarılır ve silmediğiniz sürece orada kalır.

9. "Education" ve "Employment Record" bilgilerimi girmeli miyim?

       2000 yılında, bu bilgilerinizde geçmiş yıllara göre bir değişiklik olmadıysa, programın "Education" ve "Employment Record" kısımlarını doldurmanıza gerek yoktur. "Academic Personel CV Information" programının esası, kendinizle ilgili değişiklikleri belirtmenize dayanmaktadır.

10. Girdiğim bilgilerin tümünü nasıl görebilirim?

       Academic-CV sayfalarına bağlanın ve sayfadaki ilgili kutucukları (user code,password,personel id) doldurun ve 'submit' e basın. Karşınıza gelecek olan sayfada "Academic-CV" programlarının isimlerinin yer aldığı tabloyu göreceksiniz. Bu sayfada, 1 numaralı Academic Personel CV Information linkinin üzerine tıklayın. Ekrana yeni bir index sayfası gelecektir. Bu sayfa üzerinde de ilgili kutucukları doldurun ve 'submit' e basın. Konu başlıklarının olduğu sayfa ekranınıza ekranınıza gelecektir. Bu sayfanın en altında yer alan "List" düğmesine basın.

11. Geçmiş yıllara (2000 yılı öncesi) ait bilgilerimi nasıl görebilirim?

       Academic-CV sayfalarına bağlanın ve sayfadaki ilgili kutucukları(user code,password,personel id) doldurun ve 'submit' e basın. Karşınıza gelecek olan sayfada "Academic-CV" programlarının isimlerinin yer aldığı tabloyu göreceksiniz. Bu sayfada, 1 numaralı Academic Personel CV Information linkinin üzerine tıklayın. Ekrana yeni bir index sayfası gelecektir. Bu sayfa üzerinde de ilgili kutucukları doldurun ve 'submit' e basın. Konu başlıklarının olduğu sayfa ekranınıza gelecektir. Bu sayfanın üst kısmındaki 'Activity Year' kutucuğunun içine, görmek istediğiniz yılı(örneğin 1999) girin. Sayfanın en altında yer alan "List" düğmesine basın.Karşılaştığınız diğer sorunları lütfen academic-cv@metu.edu.tr adresine bildiriniz.